English | Español

Try our Free Online Math Solver!

Online Math Solver

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Please use this form if you would like
to have this math solver on your website,
free of charge.


PREALGEBRA FINAL EXAM REVIEW

80) Simplify: − (−15)

Section 2.2

81) Evaluate the expression if x = −2
and y = 0 :
3x2 + 5y

Section 2.3

82) Evaluate the expression if x = 7
and y = −5 :
5xy − 3y

Section 2.4

83) Translate the phrase then simplify:
Subtract -8 from 19

Section 2.5

84) Perform the indicated operations :
(3 − 5)2 + 5 − 32

85) Perform the indicated operations:

Section 2.6

86) Solve for x : − 6x − 4 = 50

Section 3.1

87) Simplify: 4(x − 7) − 6x

Section 3.2

88) Solve for x : − 4 −10 = 4x − 5x

Section 3.3

89) Solve for x : − 4 + 3x = 4(x + 2)

Section 3.4

90) Translate into an algebraic equation
and solve. Use x to represent “a
number.”
Twice a number decreased by seven
is negative 5

Section 4.2

91) Determine whether the following
fractions are equivalent:

Section 4.3

92) Farmer Johnson has 60 chickens in
his barn. Two thirds of his chickens
lay eggs. How many of his chickens
lay eggs?

93) Of the 45 students taking the math
exam, seven-ninths of them passed.
How many students passed the
exam?

Section 4.4

94) Jan has run miles of a marathon
that is miles. How much farther
must she run?

Section 4.5

95) Simplify the following by
combining like terms :

96) Simplify the following by
combining like terms :

Section 4.6

97) Simplify.

Section 4.7

98) Subtract and write solution as a mixed
number:

Section 4.8

99) Solve for x :

Section 5.1

100) Write 0.875 as a fraction in lowest
terms.

Section 5.2

101) Simplify the following by combining
like terms: 0.3x −1.7y + 9.2x + 0.8y

Section 5.3

102) Find the circumference of the
following circle .
a) Give the exact answer
(in terms of π ).
b) Approximate the circumference
by using π ≈ 3.14.

Section 5.4

103) Divide 68 by 0.0002

Section 5.5

104)Write as a decimal .

105) Make the statement true by inserting
> or < between the numbers:

Section 5.6

106) Solve for x : − 5x = 12.245

Section 5.7

107) Helen’s test scores are 51, 97, 88,
85, 71 and 80. What is Helen’s
average (mean) test score?
(Round to the nearest tenth)

Section 6.1

108) Which is the better buy?

a) A 24 oz. jar of jelly for $3.79
b) A 16 oz. jar of jelly for $2.99

109) Jack’s Donuts-R-Us sells a dozen
glazed donuts for $1.92. Herbert’s
Donut Heaven sells six glazed
donuts for $1.14. Find the unit price
for a donut at each shop and state
which shop is cheaper.

Section 6.2

110) Solve for x :

Section 6.3

111) On an architect’s blueprint, 1 inch
corresponds to 8 feet. Find the
length of a wall represented by a
line that is inches on the
blueprint.

Section 6.4

112) Use the Pythagorean theorem
( a2 + b2 = c2 ) to find the missing
side of the following right triangle.
Round your answer to the nearest
thousandth.

Section 7.2

113) Translate into an equation and
solve
: 24 is what percent of 120?

Section 7.3

114) Write as a proportion and solve:
234.5 is 35% of what number?

Section 7.4

115) The value of a diamond increases
by the same amount each year. If
the value increases by $600 in 4
years, then how much does the
value of the diamond increase in
value per year?

Section 7.5

116) Larry earns 25% commission on
his sales per month. If Larry sells
$6,500 worth of merchandise in
one month, how much does he
earn?

117) Maryland has a sales tax of 6%.
Delaware has no sales tax at all.
Would it be cheaper to buy a
sweater for $79 in Maryland or
$84 in Delaware?

Section 7.6

118) Robert invests $3,850 into an
account that pays simple
interest. How much interest will he
earn after 2 years?

Section 9.2

119) Find the exact circumference of the
following circle:

Section 9.3

120) Find the exact area of the
following circle
(ie; leave answer in terms of π ).

121) Find the area of the following figure:

122) In the 1980’s the Rubik’s cube was
very popular. It was a cube that
measured three inches on each side.
What was the volume of the cube?

Solutions :

1) Forty-two million, ninety-seven
thousand, eight hundred twenty-three
2) 980,617
3) 28,117
4) 67,459
5) 44,000
6) 232,000,000
7) 161,164

8) 1,554 square feet
9) 406

10) 92 R 61
11) 59
12) 39
13) 3
14) 62
15) a) = b) =
16) a) > b) <
17) 12
18) -21
19)6

20)13

21) 420
22) -60
23) 4
24) -3
25) y = -5
26) x = -9
27) − 2x +1
28) − 7x + 20
29) x = 8
30) x = -21
31) x = 11
32) x = -2
33) 3(x + 5)= x +1; x = -7

46) x = 8
47) Four and sixty-five hundredths
48) 3.28
49) -29.792
50) 82.075
51) 82
52) 0.89
53) x = 293
54) 81.8 ≈ 82%

56) 1000 males
57) n = 1.56
58) 450 km
59) 8

61) 0.014
62) 832%
63) 12
64) 92%
65) 25%
66) 27.8%
67) a) $70.00 b) $280.00
68) $1,060.00
69) 48 cm
70) The square has a larger area

End of non- calculator portion .

Beginning of calculator portion:

70) $820
71) 62 meters
72) $1,643
73) 120cm2 or 120 square
centimeters
74) 84 gallons
75) 17.5 → he needs 18 gallons of
paint because he can’t buy half-gallons
76) 22
77) 4

79) -21
80) 15
81) 12
82) -160
83) 27
84) 0
85) 11
86) x = −9
87) − 2x − 28
88) x = 14
89) x = −12
90) 2x − 7 = −5; x = 1
91) Not equivalent
92) 40 chickens
93) 35 students

101) 9.5x − 0.9y
102) a) 8π in. b) 25.12 in.
103) 340,000
104) 7.6
105) <
106) -2.449
107) 78.7
108) a
109) Jack’s
110) x = 132
111) 42 feet
112) 5.196 inches
113) x = .20 or 20%
114) x = 670
115) $150.00
116) $1,625.00
117) MD is cheaper
118) $962.50
119) C=12π feet
120) A = 36π square feet
121) A = 12.685 square cm.
122) V = 27 cubic inches

Prev Next