Problema Solution
A baker purchased 11 lb of wheat flour and 13 lb of rye flour for a total cost of $17.19. A second purchase, at the same prices, included 13 lb of wheat flour and 13 lb of rye flour. The cost of the second purchase was $18.59.
Find the cost per pound of the wheat flour and the rye flour.
Answer provided by our tutors
Let
x = the cost per pound of the wheat flour
y = the cost per pound of the rye flour
11x + 13y = 17.19
13x + 13y = 18.59
........
click here to see the system of equations solved for x and y
........
x = $0.70
y = $0.73
The cost of the wheat flour is $0.70 per pound.
The cost of the rye flour is $0.73 per pound.