Problema Solution
Eight apples and a pear cost $ 4.75. If an apple costs $ 0.37, how much does a pear cost?
Answer provided by our tutors
let 'p' represent the cost of a single pear since the word problem indicates that 8 apples and 1 pear cost $4.75.
0.37*8 + p = 4.75
--------------------
solve for cost of a single pear
--------------------
p=1.79
A single pear costs $1.79.