Problema Solution

Eight apples and a pear cost $ 4.75. If an apple costs $ 0.37, how much does a pear cost?

Answer provided by our tutors

let 'p' represent the cost of a single pear since the word problem indicates that 8 apples and 1 pear cost $4.75. 

0.37*8 + p = 4.75

--------------------

solve for cost of a single pear

--------------------

p=1.79

A single pear costs $1.79.