Problema Solution

How much would you pay for 2.5 ounces of gold at a price of $920 per ounce

Answer provided by our tutors

Multiply the ounces (2.5) with the price per ounce ($920):

2.5*$920 = $2,300

You need to pay $2,300 for 2.5 ounces of gold.