Problema Solution

Four friends go out for dinner. They decide to give a 15% tip for a meal that costs $76.53 and to split the cost of the meal plus tip equally. How much does each person pay rounded to the nearest cent?

Answer provided by our tutors

total cost = 76.53 + 15% of 76.53 = 76.53 + 11.48 = 88.01

hence, each person pays 88.01/4 = $22.00