Problema Solution

a salesperson earns $120 commission selling $3,000 worth of television sets, What is the commission rate?

Answer provided by our tutors

$120 IS COMMISSION AND SELLING IS OF $3000

therfore 120/3000   * 100

  = 12000/3000  = 12/3 = 4% is commission  rate