Problema Solution

A gift shop owner has 5 soft toys which he brought at RS 680 each. He sold two at a 14% profit. What should be his profit per cent when he sells the remaining soft toys if he wants to make a net gain of 20% on selling all the soft toys ?

Answer provided by our tutors

total cost =5*680=3400

net gain he want=20% of 3400=680

already he sold two at 14% profit

thus profit=2*14%*680=190.4

remian 3 toy he want profit of 680-190.4=489.6

thus each wiil be sold at profit of 489.6/3=163.2

thus profit %=163.2/680 *100%=24%