Problema Solution

Jim had $2500.00 to spend at the mall he brought 15 shirts at $25.00 with 20% off of 3 shirts. Went to another stores brought 10 pairs of shoes with 5% off of 3 pairs of shoes and 30 pairs pants for $450.00 how much did he have left.

Answer provided by our tutors

0.25

5 x $25.00 =  20% * 3 .

 $450.00+150 = 600 * 0.75 = 150

$450.00*0.25 = 125.00

0.25

5 x $25.00 =  20% * 3 .

 $450.00+150 = 600 * 0.75 = 150

$450.00*0.25 = 125.00