Problema Solution

A dehydrated patient needs a 6.1% saline IV. Unfortunately, the hospital only has bags of 5% and 7% saline solutions. How many liters of each of these solutions should be mixed together to yield 2 liters of the desired concentration?

Answer provided by our tutors

Let 5% =x

7% =y

Therefore, x+y = 2

5x+7y = 6.1*2 = =12.2

Solving, we get, 2y = 2.2 => y = 1.1

Therefore, x=0.9