Problema Solution
Kellie received 65ml per hour of normal saline solution. How many liters did he receive in a 48-hour period?
Answer provided by our tutors
in 1 hour = 65ml
in 48 hour = (65*48)ml
= 3120ml
= 3.12 l
Kellie received 65ml per hour of normal saline solution. How many liters did he receive in a 48-hour period?
in 1 hour = 65ml
in 48 hour = (65*48)ml
= 3120ml
= 3.12 l