Problema Solution

Palmer's average running speed is 3km/h faster than his walking speed. If Palmer's can run around a 30-kilometer course in 2 h, how many hours would it take for Palmer to walk the same course?

Answer provided by our tutors

R = running speed

W = walking speed

d = distance

R = W + 3 km/h = 30 km / 2 hr = 15 km/hr

Solve for W (walking speed)

W = R - 3 km/h = 15 km/h - 3 km/hr = 12 km/hr

W = d / t = 30 km / t = 12 km/hr

Solve for t

t = d / W = 30 km / 12 km/hr = 2.5 hr