Problema Solution

If a man is 200 feet from a building and the angle of elevation to the top of a building is 60 degrees, what is the height of the building?

Answer provided by our tutors

If an observer is 200ft from a building and the angle of elevation to the top of a building is 60 degrees, what is the height of the building?

---------------


If the angle of inclination is 60 degrees and the building forms a right

triangle with the ground, the 3rd angle of the triangle formed is 30 degrees.

---------------

The side opposite the 30 degree angle is (1/2) the hypotenuse.


 

That side opposite is 200 ft so the hypotenuse is 400 ft.

----------------------

Use Pythagoras to find the 3rd side of the right triangle which is the building.

400^2 = 200^2 + x^2

x^2 = 160000 - 40000 = 120000

x = 346.41 ft