Problema Solution

A passenger car travels 30 km/h faster than a delivery truck. While the car goes 400 km, the truck goes 250 km. Find their speeds.

Answer provided by our tutors

400 =  v * t 

250 = (v-30)* t 

 

 

dividing , we get 

8/5 =  v/v-30

8v - 240 = 5v 

3v = 240

v = 80

so speed of car is 80km/hrspeed of truck = 80 - 30 = 50 km/hr