Problema Solution

A company i in debt. It's balance sheet show -36,200. The company is paying off 2800 per month. Let m represent the balance after m months. What an expression.

Answer provided by our tutors

m = mth months

Y = Let Y represent the balance after m months.

So, Y = -36200 + 2800*m. 

If you want to know when the balance will be zero, the following shows you the details:

2800m = 36200, so m = 12.93.  Company i will pay off the debe about 13 months later.