Problema Solution
TWO SHOPS SELL Chocolate CHIP COOKIES. CHOCO'S CHIPS 4 FOR $1.25 AND MRS. FIELDINGS 3 FOR $1.00.
KELLY WANTS TO BUY COOKIES. WHICH SHOP HAS THE BETTER BUY AND WHY?
Answer provided by our tutors
CHOCO'S CHIPS (first shop) cost per item is:
1.25/4 = $0.3125 per item
MRS. FIELDINGS (second shop) cost per item is:
1/3 = $0.3333 cost per piece is:
Since $0.3125 < $0.3333 the offer from the CHOCO'S CHIPS (first shop) has the better buy.