Problema Solution
You buy 12 apples you also buy a box of cereal that costs $3.35 the bill is $8.75 how much does each apple cost
Answer provided by our tutors
Let 'x' represent the cost of each apple.
12x + 3.35 = 8.75
........
click here to see the equation solved for x
........
x = $0.45 or 45 cents
Each apple costs 45 cents.