Problema Solution

Eight liters of an 8% bleach solution is mixed with 12 liters of another bleach solution to produce 20 liters of a 5% bleach solution. What percent bleach was the second bleach solution?

Answer provided by our tutors

total solution = 20  so 8% is 20 - 12 = 8

we get

8% * 8 + x% * 12 = 5% * 20

0.64 + x*0.12 = 1

.12x = 1 - 0.64

.12x = .36

x = .36/.12

x = 3

 

so its 3%