Problema Solution
A person travels 530 miles in 10 hours. What is the speed in miles per hour?
Answer provided by our tutors
distance =530 miles
time = 10 hours.
speed= 530/10=53 miles per hour
A person travels 530 miles in 10 hours. What is the speed in miles per hour?
distance =530 miles
time = 10 hours.
speed= 530/10=53 miles per hour