Problema Solution
A refrigerator sells for $400. With a sales tax rte of 6.5%, Find the total price.
Answer provided by our tutors
$400 is price.
6.5 % of $400 = 400*6.5/100 = 4*6.5 = 26.
Hence total price = 400+26 = $426.
A refrigerator sells for $400. With a sales tax rte of 6.5%, Find the total price.
$400 is price.
6.5 % of $400 = 400*6.5/100 = 4*6.5 = 26.
Hence total price = 400+26 = $426.