Problema Solution
Joe invests $800 dollars at 5% simple interest for two years. How much money will he have after 18 months?
Answer provided by our tutors
800(0.05) = 40
800 + 40 ( 18/12) = 860 dollars after 18 months
Joe invests $800 dollars at 5% simple interest for two years. How much money will he have after 18 months?
800(0.05) = 40
800 + 40 ( 18/12) = 860 dollars after 18 months