Problema Solution

A meal at a resturant costs $58.72 If we leave $8.80for a tip, determine the tip rate to the nearest whole pecent. What is the total cost of the meal?

Answer provided by our tutors

tip=8.8

thus percentage is tip=8.8/58.72*100%=14.9% of meal cost

total=8.8+58.72=67.52

tip is also=8.8/67.52=13.03% of total cost