Problema Solution
There is a 30% discount on a set of tires that normally sells for $467. How much will the tires cost after the discount?
Answer provided by our tutors
discount 30% : 465*30/100 = 139.5
Price after discount: 465 - 139.5 = 325.5
There is a 30% discount on a set of tires that normally sells for $467. How much will the tires cost after the discount?
discount 30% : 465*30/100 = 139.5
Price after discount: 465 - 139.5 = 325.5