Problema Solution

A real estate agent earns a comission of 6% on the sale of a house. If the agent earned $11,700 as her commission, what was the original price of the house?

Answer provided by our tutors

commission =11700

commission= 6 / 100

x= total house price

11700 / x = 6 / 100 

6x= 1170000

1170000 / 6= 195000

total house price = $195,000