Problema Solution

A television normally sells for $375 but is now discounted 25%. The sales tax rate is 6.5%. What is the total cost for the television?

Answer provided by our tutors

new price = 375*25/100

=375-93.75

=281.25

sales tax= 6.5%

6.5% of 281.25

=18.28

total price=

281.25+18.28

=$299.53