Problema Solution

If a person takes a job with a starting salary of $18,000 with annual raises of 5%, what will his salary be during the fifth year on the job?

(Show the formula you are using.)

Answer provided by our tutors

ans

 

year one: $18,000

year two: 18,000*1.05=18,900

year three: 18,900*1.05=19,845

year four: 19,845*1.05=20,837.25

year five: 20,837.25*1.05=$$21,879.11