Problema Solution

Suppose you are offered 2 jobs. One pays $30,000 the first year with annual raises of $2000 (each year).

The second job offers a starting salary of $27,000 and raises of 8%(each year).

During your tenth year, what would your salary be for the first job?

During your tenth year, what would your salary be for the second job?

Answer provided by our tutors

an

 

Job 1: 30000+2000*10= 30000+20000= 500000

Job 2: 27000+27000*0.08*10= 21600+27000= 48600

 

Answer:

Job 1: 50 thousand.

Job 2: 48600