Problema Solution
If the baseball is projected upward from ground level with an initial velocity of 160ft per second, then its height is a function of time, given by s=-16t^2+160t What is the maximum height reached by the ball?
Answer provided by our tutors
to find velocity, v = ds/dt. so you get -32t + 160, then, make 0, which t = 5. s(5) = 400