Problema Solution
Suppose you buy flour and cornmeal in bulk to make flour tortillas and corn tortillas. Flour costs $1.50 per pound and cornmeal costs $2.50 per pound. You want to spend less than $25 on flour and cornmeal, but you need at least 6 pounds altogether.
Answer provided by our tutors
Let
x = pounds of the flour that costs $1.50
y = pounds of the flour that costs $2.50
The following system of inequalities describes the situation:
x + y => 6
1.50x + 2.50y <= 25