Problema Solution

When priced at $33 each, a toy has annual sales of 4,500 units. The manufacturer estimates that each $1 increase in cost will decrease sales by 100 units. Find the unit price that will maximize total revenue.

Answer provided by our tutors

Price:

P = x

Sales:

S = 4500-100(x-1) = 4600-100x

The revenue is price multiplies by sales:

R = P*S

R = x(4600-100x)

R = -100x^2 + 4600x

We need to find the value of x that will maximize R:

x = -b/2a, where a = -100, b = 4600

x = -4600/(2*(-100))

x = $23

The price that will maximize total revenue is $23.00 per unit.