English | Español

Try our Free Online Math Solver!

Online Math Solver

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Please use this form if you would like
to have this math solver on your website,
free of charge.


Math Test

3.1) The total, t, divided into 5 groups is 45. (Set it up, do not solve.)

3.2) (−6v 2 +12v) − (3v2 −2v + 6) =

3.3) 6p=10 ( solve for p )

3.4) -7k-12=30 ( solve for k )

3.5) ( solve for v and graph on a number line )

3.6) x+6<14 ( solve and graph on a number line )

3.7) -4c+6<8 ( solve for c )

3.8) 3t-13<5t ( solve for t )

3.9) 5(8a+7)=

3.10)

3.11)Is closer to 8 or 9?

3.12) 2b2 (7b2 + 4b + 4) =

3.13) 3(−2h − 5)2

3.14) (solve for g)

3.15) (solve for w)

3.16) If 3 pounds of jelly beans cost $6.30, how much would 2
pounds cost?

3.17) An electronics store sells DVD’s for $25 each. Graph a data
line showing total cost versus number of DVD’s purchased.

3.18) A 200 pound bin of animal feed sells for $1.25 per pound.
How many pounds of feed costing $2.50 per pound should be mixed with
it to make a mixture which costs $2.00 per pound?

3.19) Diedra can paint a wall mural every three months. Lucy can
paint a wall mural every five months. How long would it take them to
paint one wall mural if they worked together?

3.20) Determine whether (3, 7) lies on the line x -5y= -32.

3.21) Find the slope of the points (3,2)(-1,8).

3.22) Graph a line starting at (5,-2) with a slope of 1/4.

3.23) Find a line perpendicular to y=3x+2.

3.24) Write an equation for a line through the following points:

seconds miles per hour
2 51
5 18

3.25) Find the intersection of x-y= -1 and x+y=9.

Prev Next